Web sitesi olmayan şirketlerle ilgili Türk ceza kanunu düzenlemesi tamamlandı!

Back to Blog

Web sitesi olmayan şirketlerle ilgili Türk ceza kanunu düzenlemesi tamamlandı!

Yeni Türk Ticaret Kanunu(TTK), devrim niteliğinde düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Bu düzenlemelerden biri de web sitesi olmayan şirketlerle ilgili… Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte web sayfası olmayan şirket yöneticileri hapis cezalarıyla karşılaşacak. Türkiye yazılım sektörünün önemli oyuncularından ve eski bir IBM yöneticisi olan LOGO’nun CEO’su Ali Güven ile yeni kanunun özellikle bilgi teknolojileri alanında ne gibi yenilikleri ve yaptırımları beraberinde getirdiğini konuştuk.

Kanuna uymayarak web sitesi açmayan şirketleri ne gibi yaptırımlar bekliyor?

Yeni kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ”bilgi toplumu” hizmetlerini uygulamayan şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Türkiye’de web sitesi olmayan şirketler sayıca fazla mı? Dünyada durum nasıl?

Bu konuda mevcut tablonun şu an için çok iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre Türkiye’deki şirket sayısı 1,3 milyonu aştı. Ancak, web adresine sahip şirket sayısı ise yalnızca 130 bin civarında. Başka bir ifadeyle şirketlerin sadece yüzde 10’u kendi web sitesine sahip görünüyor. Web sitesi ihtiyacı ise özellikle küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerde kendini göstermektedir. Çünkü Türkiye’deki büyük şirketlerin yüzde 90’ının kurumuna ait bir sitesi bulunurken, orta ölçeklilerde bu oran yüzde 50’nin altında kalıyor. Küçük ölçekli şirketlerin ise yüzde 90’ının bir web sitesi olmadığını söyleyebiliriz.

Özellikle ihracatın yüzde 10’unu gerçekleştiren KOBİ’lerimizin internet ortamında varlık göstermesi özellikle bu işletmelerimizin küresel rekabet güçleri açısından yaşamsal önem taşımaktadır.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/web-sitesi-olmayan-yoneticilere-hapis-cezasi-geliyor-17763176

Sosyal medyada paylaş

Back to Blog