Web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Back to Blog

Web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Web sitesi yaptırmak kolay , sonuç itibariyle verdiğiniz karar doğrultusunda web sitesi yaptırıyorsunuz. Öncelikle web sitesi yaptırmanız için bir amaç olmalı. Bu amaç doğrultusunda web sitenizi araç olarak kullanabilirsiniz.  Genelde amaçlarımız ortak  , ” Ticari kazanç , Kişisel , Hobi amaçlı , vs vs “ .  Amacına uygun sadece ve bir okadarda işlevsel hazırlanan web sitesiniz size daima kazanç sağlar , öyleki hobi olarak açtığınız web siteniz size binlerce lira kazandırabilir .   Web tasarım zor ve ekip işidir. web sitesi yaptırmanın belirli kuralları olduğu gibi bu kurallarında elbette belirli maaliyeti vardır. web sitesi yaptırırken ucuz firmaları yada şahısları tercih etmek size faydadan çok zarar sağlamaktadır. web tasarım kuralları google dostu siteler üretmekten ziyade kullanıcı dostu siteler üretmek içinde önemlidir.

Peki nelerdir bu web sitesi yapım kuralları ?

1- Bizce Her web sitesinin bir amacı olmalı ve bu amaca göre dizayn edilmelidir. bu en önemli kurallar arasındadır.

2- Her web sitesi google ve seo dostu olmalıdır. Google’da sitenizi üst sıralarda çıkartmak için en temel unsurlardan biri iç seo kurallarıdır. Web sitenizin google dostu olması sizi diğer rakiplerinizden 1 adım öne taşıyacaktır. Google dostu siteler nasıl olur nelerdir bunu başka bir yazımızda ele alacağız.

3- Web siteniz kullanıcı dostu olmalıdır.

Kullanıcı dostu nedir Nasıl Olunur ?

* Web siteniz artık mutlak suretle mobil uyumlu (responsive) olmalıdır.
* web sitenizde kolay kullanılabilir menüler dizayn edilmelidir.
* Sitenizin tasarımı göz yormamalı ve olabildiğince sade bir dizayn oluşturulmalıdır.
* Sitenizde yönlendirme alanlarına fazlasıyla yer verilmelidir.

4- Sitenizde sadece kendinizi anlatan veriler yada içerikler yer almamalı ziyaretçilerin ilgisini çekecek bilgilere ve içeriklere yer verilerek kullanıcıların sitenizde kalması sağlanmalıdır.

5- Sitenizde kullanıcıların yorum , fikir , öneri sunabilecekleri alanlar oluşturulmalıdır.

6- web sitesi yaparken google eklentileri kullanılmalı

7- Flash , gif gibi animasyonlardan kaçınılmalı bunun yerine jquery ve css3 ile siteniz canlandırılmalıdır.

8- Kullanılan fontların okunaklı olmasına dikkat edilmelidir

9- Bir çok renk kullanmak yerine 2 yada 3 ana renk üzerine tasarımlarına şekil vermeli odak noktası her zaman logonuz olmalıdır.

bunlar kısaca sizlere bahsettiğimiz bir kaç kural. Bunların dışında daha onlarca kural vardır. bir başka yazımızda iç seo kuralları nelerdir nasıl olmalıdır. şeklinde bilgiler paylaşacağız.

Sosyal medyada paylaş

Back to Blog